Ako to vlastne bolo 14

Autor: Stanislav Barta | 28.6.2011 o 9:27 | Karma článku: 5,10 | Prečítané:  1304x

Prípravy na oslavu som si takmer robil sám ako všetky akcie v BF. S jedlom mi pomáhal môj veľmi dobrý kamarát Bekhim ako na iných akciách. Bol expert hlavne na šaláty a gril. S barom mi pomohol môj druhý veľmi dobrý kamarát Sly. Práca ma vždy dokázala pohltiť a sústredil som sa, aby to bolo vždy best, keď už sme boli v tom Best. Happy Birthday Stanko, krásnych 38. Oslava sa začala, samozrejme som pozval aj Škváru a jeho manželku. Prišlo okolo štyridsať hostí, ako sa hovorí: hudba, tanec, klobása, pardon, v tomto prípade ryby a kura a navyše ešte aj bazén. Všetko bolo v pohode až na Škváru. Jeho zmenený postoj ku mne sa nedal prehliadnuť. Zrazu som si uvedomil, že už to nebude nikdy také ako predtým. Veci sa zmenili, kronika BF zaznamenala ďalší, nič dobré neveštiaci zlom a ani moje narodeniny to nedokázali „zakamuflovať"!  

 

Ďalší deň bol štátny sviatok a nič sa nedialo. Nič v súvislosti s avizovanými zmenami zo strany Škváru. Vo štvrtok doobeda mi volá Škvára v súvislosti plánovaným obedňajším stretnutím v BF. Dávame si kávu a pýtam sa ho na jeho rozhodnutie o odpredaji jeho podielu. „Ešte stále nie som rozhodnutý," odpovedá „zajtra sa máme stretnúť s účtovníčkou, tam oznámim moje stanovisko." Medzitým sa pri nás pristavil správca domu a prebrali sme s ním isté veci. Potom sa Škvára zdvihol a s oznámením: „Musím už ísť, mám stretnutie, vidíme sa zajtra," opustil kaviareň BF. Odmeraný a chladný. Neveštilo to nič dobré. Som však pozitívne zmýšľajúci typ človeka, snažím sa v ľuďoch hľadať vždy to dobré a veriť v pozitívny vývoj udalostí.

 

Ešte na takú drobnosť som zabudol. V sobotu mala byť tá najväčšia akcia za prítomnosti médií. Na jednej strane budúcnosť BF a na strane druhej avizovaná akcia. A teraz sa sústreď a konaj, človeče!

Vo štvrtok okolo štvrtej prišla účtovníčka a Škvára nikde. Snažil som sa mu volať, avšak nezdvíhal. Prišla mi však sms s textom: „Bohužiaľ nestíham, vybav to bezo mňa, potom ti zavolám." Takže zase ďalší nedodržaný termín, ďalšie posunutie sa opačným smerom, ďalšie sklamanie. S účtovníčkou sme si prešli firemné veci a rozlúčili sa. Na telefón som samozrejme čakal zbytočne, Škvára nevolal a ani nezdvíhal, keď som sa snažil volať ja...

 

Piatok ráno mi konečne zdvihol a ospravedlnil sa jeho vlastným spôsobom: „Nestíhal som, musel som riešiť pracovné veci a potom som sa musel venovať rodine. Dnes poobede sa mám stretnúť s tým známym v súvislosti s kúpou môjho podielu a už to uzavriem. Potom ti zavolám." „OK a čo sa týka akcie, potreboval by som tvoju pomoc, to ťa nezaujíma?!" reagujem. „Tieto tvoje stratové akcie ma vôbec nezaujímajú. To si rieš sám!" odpovedá Škvára. „Po prvé, odkiaľ vieš, že sú stratové, keď si nerobil ani jednu a nepoznáš ekonomiku a po druhé, hovorí ti niečo Píár, propagácia mena, značky? Máme mediálny priestor v Markíze a STV, za ktorý nemusíme platiť veľké peniaze." „To ty nevieš robiť žiadny Píár, tak sa tak netvár! Na to sú odborníci. Keď si to chceš robiť, rob si to, ale mňa s tým nezaťažuj. Mňa to nezaujíma! Čau!" a zložil mi telefón. Čo sa ja ešte nedozviem, stratové akcie. Jedna lepšia správa ako druhá a hlavne bez reálneho základu. No budem si to musieť zase zabezpečiť celé sám!

 

Sobota, 8.00. Beriem do auta Slya, ideme pre kotol na guláš a pritom urobíme aj nákupy zeleniny. Akcia sa začína okolo pol piatej, máme čo robiť. Sedenie pre cca osemdesiat ľudí, stolovanie formou švédskych stolov. Alko, nealko, chlebíčky, guláš, gril, mäso a zelenina na gril... A boli sme na to dvaja - Sly a ja. Že nemám žiadneho čašníka a čašníčku som sa dozvedel v predvečer akcie. Okolo obeda som poprosil upratovačku Vlaďku o pomoc pri nosení nápojov, stoličiek a dekoratívnych doplnkov na stoly. Nevedel som, čo skôr. Viete si to asi predstaviť! A hlava plná myšlienok ohľadne budúcnosti BF???!!!

 

Aké to prekvapenie, keď zrazu kde sa vzal tu sa vzal, Škvára zrazu na terase stál. So spoločenským outfitom, s pohárikom vína, ako bolo jeho dobrým zvykom, kráča rovno ku grilu, kde som pripravoval švédske stoly. „Poď na chvíľu nabok, potrebujem sa s tebou rozprávať," oznámil mi a ja som si myslel, že sa mi sníva. O hodinu začína „stratová akcia, ktorá ho vôbec nezaujíma" a on si veselo príde a žiada ma o čas, ktorý nemám. „To ti zhorel dom, zabili niekoho alebo čo je také dôležité, že to nevydrží do zajtra? O hodinu začína akcia a ty si sem prídeš ako generálny zástupca investora a s pohárom vína v ruke ma žiadaš o môj čas! Zajtra sa môžeme porozprávať, teraz nemám čas!" S takou odpoveďou sa však neuspokojil. „Desať minút, viac to nezaberie, potrebujem ti oznámiť moje rozhodnutie." Nečakal som nič dobré a ja, vždy pozitívne naladený optimista, som zrazu zacítil závan, čo závan, vetrisko pesimizmu, ako keď padá lietadlo a vy sa už lúčite so životom. Sadli sme si oproti sebe, tam kde mali o chvíľu sedieť hostia a začal mi popisovať scenár. „V prvom rade ti chcem oznámiť, že končím vo firme, na firmu uvalím exekúciu, vypoviem nájomný vzťah s prenajímateľom, uzavriem nový nájomný vzťah na novú spoločnosť, postúpim leasingové práva a povinnosti na nový subjekt a teba pripravím o konateľstvo. A čo sa týka peňazí, ktoré si vložil do firmy, s nimi sa rozlúč. To je všetko, môžeš ísť dokončiť akciu." Nevedel som, či je to sen, či matrix, či mimozemšťan, či ja som mimozemšťan, či som na inej planéte alebo galaxii. Zostal som sedieť a nezmohol som sa na slovo. Zrazu som sa zrútil do seba, ako elektrón v kvantovej fyzike. V jedinom okamihu mi preblesla mysľou celá história BF. Všetko to prebiehalo v neuveriteľnej rýchlosti. Telo ako keby skolabovalo a duch ho chcel opustiť a nájsť si iné, vhodnejšie. Zrazu som sa však vrátil naspäť do reality a zamestnal myseľ s otázkou: Čo mám teraz robiť, odísť hneď teraz, zostať a dokončiť akciu vo firme, ktorá je už vlastne len fiktívna, fyzicky ho inzultovať, či začať kričať od zúfalstva? Po zvážení a rýchlom rozanalyzovaní možných následkov a dôsledkov jednotlivých ponúkajúcich sa možností, som sa nakoniec s veľkým sebazaprením, rozhodol zostať a dokončiť už v podstate začínajúcu akciu. Prví hostia už začínali prichádzať. Načasovanie priam dokonalé. Neviem, či to Škvárovi niekto poradil alebo je taký profesionál, podvodník a falošný človek v jednom. Ako v reklame na 3 v 1. Zdvihol som sa od stola a vrátil sa naspäť dokončiť švédske stoly...

 

Akcia sa začala a samozrejme naškrobený Škvára si pekne zostal na akcii, dokonca prišla aj jeho upravená manželka a užívali si zábavu so všetkým, čo k tomu patrí. Každému sa predstavoval ako majiteľ BF, ako to plánuje odkúpiť, rozšíriť... Ja som si pripadal ako čašník, kuchár a upratovač v jednej osobe. Čiže tiež 3 v 1, len to už bol trošku iný námet na reklamu. Ako vo filme Počiatok, v hlavnej úlohe s Leonardom di Capriom, prežívam asi sen niekoho iného. Sen, v ktorom snoví architekti pripravili prostredie, snoví hackeri pripravili okolnosti a osoby a mňa do toho celého vhodili. Pozerať sa na osobu, ktorá prišla do BF len na základe môjho súhlasu, pre BF robila len minimum, povedala mi scenár, ako ma pripraví o BF a o moje investované peniaze, za ktoré sa zrodil a nakoniec sa ešte zabávala a užívala si na, podľa neho „stratovej párty"! To je naozaj silný scenár á la Hollywood! Je to silná kombinácia okolností! Ste v nich úplne bezmocní a ochromení a neviete reagovať! Ste ako paralyzovaní!

 

Výsledok bol však jednoznačný!

zajtra posledný diel...

prípadným záujemcom prepošlem e-mailom full verziu

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?