Realitný trh a realita

Autor: Stanislav Barta | 27.6.2011 o 9:06 | Karma článku: 4,57 | Prečítané:  1491x

  Veď to už vlastne skoro všetci poznáme: teória a realita, dva veľmi rozdielne svety! Nie je tomu inak ani v realitnom biznise. Ekonomická kríza síce očistila našich „ profesionálov" a to tak v radoch maklérov ako aj majiteľov realitných kancelárií, avšak iba čiastočne. Stále je úroveň poskytovania služieb v tomto segmente žalostne nízka, samozrejme až na niekoľko svetlých výnimiek. Nepísanou pravdou však zostáva, že „vysokú" kvalitu poskytovania služieb v súvislosti s trhom nehnuteľností zabezpečujú „profesionálny" realitný makléri. Podobne ako keď prídete do obchodu, k mobilnému operátorovi, či do banky, tam je tiež značné množstvo„profesionálov".  

 

Sám som realitný maklér a zároveň aj majiteľ realitnej spoločnosti už viac ako 5 rokov. Veľmi dobre poznám spôsoby a maniere akými zvyknú pracovať makléri viacerých realitných kancelárií:

-         pozrieť si súkromnú inzerciu, zavolať „majiteľovi" a pridať si nehnuteľnosť do ponuky. To že by bolo vhodné prísť osobne obzrieť nehnuteľnosť, vyžiadať si podklady preukazujúce vlastnícky vzťah k nehnuteľnosti, urobiť si dôkladnú fotodokumentáciu, zistiť kto je správcom..., to sú nepodstatné fakty,

-         kvalita poskytovaných služieb súvisiacich s jednotlivými obchodnými prípadmi je veľmi nízka a klient je obyčajne zavádzaný nejasnými podmienkami na sprostredkovateľských zmluvách, nehovoriac už o exkluzívnych zmluvách,

-         vytváranie tzv. realitných kartelov, kde sa cena nehnuteľnosti umelo stlačí na najnižšiu možnú hranicu,

-         nevzdelanosť, vtieravosť až arogancia, prípadne vypočítavosť a to hlavne ku starším ľuďom ako aj k ľuďom v hmotnej núdzi.

 

Náš realitný trh je veľmi malý, mladý a jeho hlavný problém spočíva v socialistickom

dedičstve - urobiť si všetko sám a lacnejšie. Významnou skutočnosťou je aj presýtenosť trhu realitnými kanceláriami. Ďalším nie menej dôležitým faktom je nedôvera k realitným spoločnostiam, vzhľadom na vyššie popísané skutočnosti.

 

K tomu aby sa kvalita služieb zmenila je potrebné upraviť veľa „premenných". Medzi prioritné patrí tzv. Profesionalizácia realitných maklérov a samozrejme aj sprísnenie podmienok zakladania realitnej spoločnosti ( podmienkou je buď vysokoškolské vzdelanie alebo prax minimálne 5 rokov ). Medzi ďalšie, nie menej dôležité patria  pravidelné školenia, certifikácie časovo ohraničené, odborné povedomie, väčšia individuálna starostlivosť a prístup.

 

Budúcnosť realitného biznisu je v silných globálnych spoločnostiach a profesionálnych makléroch. Preto svojím profesionálnym prístupom, svojou odbornosťou ako aj individuálnou starostlivosťou o klienta, ktorá nie je len o právnom servise, by som sa chcel pričiniť o vytvorenie nového, zlatého štandardu, kvality poskytovaných služieb. Chcel by som pozdvihnúť úroveň kvality služieb, poskytovaných v tejto oblasti, rozšíriť ponuku týchto služieb a v neposlednom rade poskytnúť klientovi GARANCIU ochrany jeho prostriedkov. Veď väčšina obchodov s nehnuteľnosťami sa pohybuje v miliónových čiastkach, aj keď v EURách to tak nepôsobí a veľa krát ide o jediný majetok klienta. Chcel by som priniesť pocit kvality, bezpečia a spokojnosti.

 

 

Moje krédo znie:          Garantujem Vašu spokojnosť!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?