Ako to vlastne bolo 4

Autor: Stanislav Barta | 10.6.2011 o 8:28 | (upravené 10.6.2011 o 8:37) Karma článku: 4,61 | Prečítané:  1548x

Otvorenie BF 28. apríl 2009. Otvorenie najväčšieho fitness a relax centra, ktorému sme dali meno BF. Prívlastky naj a BEST, avšak bez naj alebo BEST otvorenia. Prebehlo úplne neformálne, bez masívnej mediálnej podpory. Žiadne oslavy, žiadne šampanské. Otvorenie sme spojili s dňom otvorených dverí, počas ktorého si mohol každý zadarmo obzrieť a vyskúšať nové vybavenie. Hneď nasledujúci deň som urobil akciu na jednorázový vstup  za 1,- EUR.

 

Akcia trvala do konca apríla. Ľudia boli spokojní, zoznamovali sa s novým prostredím, pochvaľovali si zmeny a úpravy. Začali sme budovať našu značku, meno. Andersen mal na starosti zamestnancov, výplaty, komunikáciu s účtovníčkou, vystavovanie faktúr. Ja som sa staral o vytváranie nových príležitostí, cenotvorbu, propagáciu značky, pripravovanie akcií, darčekových poukážok, o vybudovanie kaviarne. Tešili sme sa, že sme tvorcami a hlavnými aktérmi v budovaní niečoho nového pre ľudí bez vekového obmedzenia. Bola to výzva a posolstvo zároveň.

 

Začali sme tiež vysvetľovať ľuďom, vlastniacim Karolove permanentky, jeho rozhodnutie. Reakcie boli samozrejme rôzne. Niektorí nám dôverovali, iní zase nie, ďalší sa vyhrážali a boli aj takí, ktorí sa urazili a s vetou: „Vidíte ma tu dnes naposledy a budem o tom informovať aj mojich známych," opúšťali priestor novej a krásnej recepcie. Trpezlivo som vysvetľoval ľuďom celú situáciu, informoval ich o mobilnom čísle ako aj meilovej adrese Karola. Na záver som vždy dodal: „Ak by vás Karol ignoroval a nemal záujem o vyplatenie vašich peňazí, budem vám nápomocný pri riešení tohto problému." Po odznení tejto vety som z ľudí vycítil úľavu a pri prejave spolupatričtnosti aj vďaku. Nakoniec to dopadlo presne podľa mojich predpokladov a Karolových špekulatívnych kalkulácii. Z celkového počtu „permanentkárov" asi 50 % nechalo predplatený lístok prepadnúť, 25 % frflalo, telefonovalo a meilovalo, ale nakoniec to tiež vzdalo, 5 % využilo vstup do Karolovho novučičkého fitness centra v meste a iba približne 10 % dostalo naspäť vyplatené svoje peniaze. Suma sumarum, číselne a finančne vyjadrené: permanentky predané v hodnote asi 23.000,- EUR a odkúpené späť asi za 2.300,- EUR. Tomu sa hovorí podnikanie po Slovensky. Podľa mňa by sa Karol uživil aj ako poradca ministra financií. Škoda ho, chalana...

 

Vo víre bežných organizačných, marketingových a ešte iných činností súvisiacich s prevádzkou „BEST drobčeka" sa stáva stále aktuálnejšou otázka vyplatenia kardio a fitness strojov. Užívame ich síce (resp. naši klienti), avšak ešte nie sú zaplatené. Ako jediná alternatíva financovania úhrady za dodávku strojov prichádzajú leasingové spoločnosti.          Niekoľko návštev v niekoľkých leasingových  spoločnostiach má rovnaký výsledok: „Ste nová firma, nemáte žiadnu históriu, žiadny majetok, nevykazujete dlhodobo  žiadne čísla, je tu rizikový predmet leasingu... Bohužiaľ nie ste pre nás zaujímavý partner a nemôžeme vám poskytnúť požadované finančné prostriedky." Samozrejme ich vyjadrenia prichádzali nezávisle a individuálne po štrnástich až tridsiatich dňoch. Jedna jediná lízingová spoločnosť (a to až po niekoľkých intervenciách rôznych vplyvných ľudí)  nám vyšla v ústrety a navrhla spôsob financovania ako aj zabezpečenia - spoluúčasti. Tá najdôležitejšia podmienka, ktorú „ústretová" lízingová spoločnosť požadovala, bola akontácia vo celkovej výške 40 % spolu so zvýšenou prvou lízingovou splátkou v celkovej výške viac ako 100.000,- EUR. Suma mala byť uhradená v deň podpísania lízingovej zmluvy, ručiť sme mali firmou ako aj vlastným majetkom konateľov s podpísaním bianko zmeniek. Keďže sme „mali na výber", rozhodli sme sa pristúpiť na navrhnuté podmienky. Dodali sme požadované doklady a čakali, kedy budeme vyzvaní k podpisu zmlúv, k úhrade akontácie a prvej zvýšenej splátky. Fakt, že bude treba do jedného mesiaca uhradiť takúto sumu, vyvolával vo mne úzkosť a v Andersenovi ďalšie námety na nové, ešte stále nepublikované príbehy. Zdá sa mi, že si nevybral správne povolanie. Vydávaním rozprávok, prípadne iných imaginárnych príbehov mohol zarobiť kopu peňazí a nedostali by sme sa do situácie ako je táto, že pri zakladaní firmy a jej počiatočných investíciách, nemá žiadne.

 

Kapitola IV.

Boj s časom, s dodávateľmi, s klientmi....

 

20. mája 2009 mi volal Peter, dodávateľ strojov a spýtal sa ma ako to vyzerá s financovaním a možným termínom úhrady. Zreferoval som mu podmienky jedinej lízingovky, ochotnej financovať nákup strojového vybavenia. Termín vypracovania lízingovej zmluvy spolu so schvaľovacím procesom by podľa kompetentného pracovníka lízingovky nemal trvať dlhšie ako tridsať dní. Peter, dodávateľ, sa tejto správe potešil a priateľsky sme ešte porozprávali o jeho nových projektoch. Končíme telefonát s jeho obľúbenou formulkou „servus, servus".

 

Dni a s nimi týždne ubiehajú až neuveriteľným tempom. Zdá sa mi, ako keby niekto zaradil rýchlosť z jednotky rovno na trojku. Skoro každý deň „bombardujem" Andersena, aby riešil financie potrebné na úhradu akontácie a zvýšenej lízingovej splátky. Nervozita a napätie pri našich nekonečných rozhovoroch by sa dali krájať. Je obdivuhodné, aká je jeho obrazotvornosť bezhraničná. Je to skrátka „klasa"!

 

28. jún 2009. Prišiel ten vytúžený a zároveň obávaný termín podpísania lízingovej zmluvy a úhrady akontácie ako aj lízingovej splátky. Podpisujeme, overujeme podpisy u notára, zaväzujeme sa, ručíme svojim majetkom. Krásna to predstava, že majetok v hodnote viac ako 320.000,- EUR bude majetkom lízingovej spoločnosti až do úplného zaplatenia splátok. Ako ste už mohli vytušiť, peniaze na akontáciu a zvýšenú lízingovú splátku nie sú. Andersen je dosť nervózny a predkladá zase nový „scenár", asi aby som mu ho odobril.  Začínam mat vážne obavy z  ďalšieho vývoja udalostí.

pokračovanie zajtra, prípadne na požiadanie  full verziu e-mailom

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Ministra SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta, problémom sú stíhačky

Modernizáciu slovenského letectva chce minister odložiť.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?